Dňa 25.10.2022 sa v areáli našej škôlky Christo Boteva konalo slávnostné otvorenie Slovensko – bulharského náučného vzdelávacieho chodníka za prítomností detí, rodičov a priateľov materskej školy . Otvorenie bolo spojené so sprievodným programom, ktorého súčasťou bol aj lampiónový sprievod. Tomu predchádzal spoločný tvorivý workshop, na ktorom si deti spoločne so svojimi rodičmi vyrobili krásne lampióny v tvare tekvíc.
Občianske združenie priateľov Bulharskej školy ako zriaďovateľ Materskej školy Christo Boteva s finančnou podporou Fondu na podporu národnostných menšín Kultminorom vybudovalo v areáli školského dvora medzi stromami náučný vzdelávací chodník s interaktívnymi prvkami a modelmi, s rôznymi témami a príbehmi, ktoré svojím vyhotovením zaujmú najmenších návštevníkov, ale aj širokú verejnosť . Chodník je budovaný na účely výchovno-vzdelávacej činnosti dvojjazyčne v bulharskom a slovenskom jazyku. Jeho využiteľnosť je pri jazykových a prírodovedných vzdelávacích aktivitách detí a žiakov Bulharskej materskej a základnej školy, ale aj pri rôznej oddychovej a záujmovej činnosti.
Pozostáva zo vstupnej brány náučného chodníka, ktorá víta návštevníkov a prezentuje jeho zameranie a z 8 interaktívnych panelov. Z toho 2 fixných interaktívnych panelov s témou životné prostredie a ekológia a 6 obmeniteľných panelov podľa rôznych tém na podporu bulharskej kultúry a jazyka.
Základnou myšlienkou vybudovania náučného chodníka bolo viesť deti zážitkovým učením v exteriéri k pochopeniu a jazykovým znalostiam v enviromentálnej oblasti a v oblasti ľudovej slovesnosti.
Deti a žiaci v spolupráci so svojími učiteľmi, tak môžu vytvárať vymeniteľné panely slovne a graficky, s rôznymi témami Bulharské porekadlá, ľudové múdrosti, hádanky a vytvoria tak dvojjazyčný slovník slov v prírode.
Chodník sa u detí teší veľkej obľube, prináša deťom radosť, dáva nové podnety spojené s učením o prírode a zábavnou formou ich sprevádza pri spoznávaní bulharského jazyka.
Projekt sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky, program Kultúra národnostných menšín – 2020.